Jeżeli otrzymałeś czegoś więcej niż inni w postaci dobrego zdrowia, uzdolnień, energii, sukcesów, radosnego dzieciństwa, harmonijnej atmosfery domowej; nie traktuj tego, jako oczywiste. Należysz do ludzi szczęśliwych, a zatem powołany jesteś, aby wiele ofiarować innym..."
                                                                                                                                                 (Albert Schweitzer)

Od 2003 roku nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych w Opolu. Zajęcia integracyjne, w których biorą udział uczniowie obu szkół przynoszą wiele korzyści zarówno jednej, jak i drugiej społeczności szkolnej.
Głównym celem zajęć jest szeroko pojęta integracja młodzieży, a przede wszystkim kształtowanie postaw tolerancji, akceptacji, otwartości, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni między uczniami, nauka nowych form tanecznych, przełamywanie nieśmiałości w czasie występów.
Każdy zespół klasowy, który rozpoczyna trzyletni cykl zajęć, zapoznany zostaje ze specyfiką zajęć, a także oczekiwaniami wobec nich przy organizacji zajęć integracyjnych. Uczniowie biorą udział we wspólnych zajęciach plastycznych, technicznych, muzycznych, tanecznych czy też sportowych. Od uczniów gimnazjalnych oczekujemy, aby przy realizacji rozmaitych zadań pomogli swoim kolegom ze szkoły specjalnej.
Wykonujemy rozmaite prace plastyczne i techniczne (rysujemy, malujemy, wyklejamy, wycinamy). Prace, które powstają, najczęściej związane są ze świętami okolicznościowymi. Z pozoru proste czynności, dzieciom z niepełnosprawnością sprawiają wiele trudności. Dlatego tam jesteśmy i w miarę naszych możliwości staramy się pomóc.
Każdego roku, na zakończenie organizujemy wspólne święto pod nazwą „DZIECI DZIECIOM". Przygotowujemy wówczas dla naszych kolegów przedstawienie teatralne i wtedy oni goszczą u nas. Wystawiliśmy już "Kopciuszka", "Królewnę Śnieżkę", "Jasia i Małgosię", "Calineczkę" czy też "Księżniczkę na ziarnku grochu"..........
Organizowaliśmy również wspólne przedstawienia, między innymi "Rzepkę" i "Na Straganie".

W ciągu wieloletniej współpracy możemy śmiało stwierdzić, że zajęcia integracyjne przynoszą wiele pozytywnych efektów. Empatia, tolerancja, otwartość, aktywność - to tylko niektóre z nich. Dla nas najważniejszy jest uśmiech dziecka, któremu sprawiamy radość.

DZIECI DZIECIOM - ROK SZKOLNY 2013/2014 - BAŚŃ "KOPCIUSZEK"

dziecidzieciom2014art

DZIECI DZIECIOM - ROK SZKOLNY 2013/2014 - BAŚŃ "KOPCIUSZEK"

dziecidzieciom22014art